Autosedačka s Airbagem

Autosedačka s Airbagem

4. 9. 2024 |

Možná už jste slyšeli, že výrobci Cybex a Maxi-Cosi vyvinuli autosedačky s airbagem. Je vidět, že i v poměrně stabilním a konzervativním oboru, kde se obvykle na autosedačkách mění jen design potahu, je možné přijít se zásadní inovací, která celý obor posune opravdu o pořádný skok dopředu.

A co je hlavní, nejde jen o jednoduchý marketingový tah, ale opravdu přelomový konstrukční prvek, který zásadně zlepšuje bezpečnost dítěte upevněného v autosedačce.

Maxi-Cosi

První značkou, která přišla s autosedačkou s airbagem, byla v roce 2018 Maxi-Cosi. Šlo o autosedačku Maxi-Cosi AxissFix Air v kategorii 9-18 kg. V případě srážky se airbagy umístěné v ramenních chráničích popruhů nafouknou do 0,05 sekundy. Chrání tedy primárně hlavu. Airbag eliminuje sílu působící na krk dítěte až o 55 % ve srovnání se standardní dětskou autosedačkou orientovanou ve směru jízdy. Airbagy se ihned po nárazu zase automaticky vypustí.

Cybex

Další značkou, která přišla s autosedačkou s airbagem, je Cybex, kterou v roce 2000 založil v Británii pražský rodák Martin Poš. A Cybex tím potvrdil, že nejde jen s proudem, ale chce být inovátorem.

První autosedačka Cybex s celotělovým airbagem, byla Cybex Anoris T i-Size, představená 2021 a patří také do kategorie autosedaček 9-18kg (výrobce uvádí až do 21kg). Je tedy určena pro děti ve věku cca 15 měsíců až 6 let, popř. v kategorizaci podle výšky od 76cm do cca 115cm. Důvod je zřejmý – airbag má význam u autosedaček, kde dítě sedí po směru jízdy, tedy od hmotnosti 9 kg. Jak výrobce ověřil při prvních crashtestech, autosedačka s airbagem poskytuje až o 50% vyšší ochranu pro dítě oproti běžným autosedačkám. A v roce 2022 také zcela ovládla nezávislý test autosedaček ADAC.

Specifika airbagu v autosedačce

A jaký je vlastně význam airbagu v autosedačce, když mají dnes vozy běžně nejen čelní airbagy, ale i boční, okenní, apod.? Důvod je prostý. Všechny vestavěné airbagy v autě jsou konstruovány na dospělou postavu. A to jak hmotností, tak výškou. Dítě tedy ani zdaleka neochrání, protože na ně prostě nedosáhne. Klasický airbag je také poměrně tvrdý a kdo už měl tu zkušenost, jistě potvrdí, že to není zrovna padnutí do nadýchaného polštáře. U klasického airbagu nejsou výjimečné modřiny, zlomené nosy, nebo rozbité brýle. Avšak za dodatečnou ochranu při tvrdém nárazu to určitě stojí. Airbag autosedačce je oproti tomu přímo konstruován pro malé děti. Není tedy tak rázný a počítá s nižší hmotností dítěte. Jeho hlavním smyslem je ochránit hlavu a udržet při nárazu dítě ve správné poloze. Právě hlava, resp. krční páteř, je i při správném upevnění v autosedačce při nárazu nejvíce ohrožená. Dítě má v poměru k tělu hlavu výrazně těžší a dopředný pohyb při nárazu je velmi prudký. Navíc airbag nechrání jen hlavu, ale i trup. Proto ostatně výrobce nazývá tyto airbagy celotělovými.

Je airbag v autosedačce bezpečný?

To byla hlavní výzva pro konstruktéry. Celým smyslem autosedačky s airbagem je zvýšit bezpečnost a eliminovat rizika. Nemusíte tedy mít obavu, že by airbag dítěti nějak ublížil, nebo že by se nafoukl nečekaně, když to není nutné. Airbag v autosedačce Cybex je umístěn v pultíku, který má dítě před sebou. V případě nehody, které rozezná několik senzorů v autosedačce, se airbag nafoukne a pultík tak zněkolikanásobí svoji velikost.

K tomu, aby správně fungovala elektronika, je nutné napájení. O to se stará pouhá jedna tužková baterie, která vydrží několik let. V případě, že je vybitá, vás na to upozorní kontrolka.

Jedinou podmínkou, kterou musí rodiče pro používání autosedačky s airbagem dodržet, je její upevnění pomocí isofixu. Aby byla zajištěna správná pozice v autě.

Shrnutí

Maxi-Cosi AxissFix Air se již přestává prodávat a zatím není znám její nástupce. Naopak Cybex představil inovovanou verzi své sedačky s airbagem Cybex Anoris T2 i-Size.

 


Vybíráte autosedačku?

Podívejte se na aktuální testy autosedaček od renomovaných zkušeben a na recenze od našich uživatelů.

2024: Test autosedaček ADAC

2024: Test autosedaček ADAC

V aktuálním testu dětských sedaček ADAC kriticky otestoval přes 15 autosedaček. A to v ovládání, ergonomii i obsahu škodlivých létek. Dobré modely jsou k dispozici ve všech velikostech, ale dva jsou zcela špatné. Všechny výsledky přehledně zde.

2023: Test autosedaček ADAC

2023: Test autosedaček ADAC

Testu dětských sedaček ADAC pro rok 2023 otestoval 24 autosedaček. A to v ovládání, ergonomii i obsahu škodlivých létek. Dobré modely jsou k dispozici ve všech velikostech. Čelní pozice uhájily renomované značky Joie, Britax-Romer i Cybex.